Filiz Ceritoğlu SENGEL > TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ

Sivil Toplum Örgütleriyle çalışmalarım ve sosyal projelere ilişkin faaliyetlerime İstanbul'da bulunduğum üniversite yıllarında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde Sn.Ülker Kuştutan aracılığı ile Sn. Türkan Saylan ile çalışarak başladım. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fatih şubesiyle birlikte yapılan çalışmalarda dar gelirli ailelerin çocuklarına destek olmak amacıyla yapılan faaliyetlerde yardımcı olup; oturduğumuz semtlerdeki dar gelirli çocuklara Türkçe, Matematik veya İngilizce dersleri vererek başladım.

Bu noktada aldığım feyz ile kendi ilçem olan Selçuk'a gelince 2009 yılında Selçuk Belediye Meclis üyesiyken; İZKA Projesiyle hayata geçen Selçuk Kadın Eğitim ve Gelişim Merkezinin (SEGEM) ücretsiz hukuki danışmanlığını yaparak ve sertifika programlarına destek verip; kadınlara meslek edindirme kursları düzenlemiş bulunmaktayım.

Daha sonra Sürekli Eğitimi ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneğini (SEGEM-DER) 2010 yılında kurucu üyesi ve başkanı olarak başladığım aktif STK yaşantıma halen daha Başkanı olarak devam ettirmekteyim.

Sürekli Eğitimi ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneği (SEGEM-DER) bünyesinde; 2010-2014 yılları arasında ücretsiz hukuki danışmanlık verdiğim gibi Tüzüğümüzün yazımı aşamasında esas aldığım, Toplumsal Engelli olarak nitelendirebileceğimiz; kadınlar, çocuklar, engelliler, ekonomik güçlük içinde bulunan kesime hitap edecek nitelikte projeler gerçekleştirerek; 

1. Kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlamalarını ve kişisel gelişimini desteklemelerini sağlayarak toplum içinde daha güçlü hale gelmelerini, kendilerini ifade etmelerini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalarda bulundum. Bunlar arasında:

- 2009 yılında bu amaçla Selçuklu Kadınlar Amatör Tiyatro Grubunu kurarak, okuma yazma bilmeyen kadından, toplum önünde konuşma cesareti olmayan kadına, kanser hastası olan kadına kadar birçok kadına tiyatro eğitimi vererek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Anneler Gününde tiyatro oyunu ve çeşitli etkinlikler sergileterek, kişisel gelişimlerine katkıda bulundum.

-Hem kadınlara hem gençlere yönelik; Hasta Kabul Elemanı Sertifika Programlar, Büro Yönetimi Sertifika Programları, Diksiyon Dersi, Kitap Okuma günleri, El işi kursları açarak kadınların ekonomik özgürlüklerini kazandırmaya yönelik faaliyetlerde bulundum.

-Kadına Karşı Uluslararası Şiddetle Mücadele Gününden, 8 Martlara veyahut toplum içinde kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığı ortaya koyacak nitelikte seminerler düzenlemiş, gösteri ve yürüyüşler yapılarak, protestolarda bulunarak; kadın ve çocuk sağlığı konularında bilinçlendirme sağlanmıştır.

-Ekonominin gittikçe ağırlaşmasından yakınan esnafa can vermek; kadınların kıymetinin Selçuk'ta yaşayan esnaf tarafından da ortaya koymak amacıyla; esnafı da 8 Martlarda kadınlar için birşey yapmaya yönlendirmek amacıyla Selçuk'ta bulunan tüm esnaf ziyaret edilerek; Kadınlara Özel indirim alınmış ve8 Mart'a Kadınlara ve Ekonominin kötü gidişine dikkat çekilmeye çalışılmıştır.

-'Kadınlar Karanlıktan Korkmaz, Kahvehaneler Erkek Mekanı Değildir' sloganıyla Selçuk'ta bulunan, köylerden gelen kadınlarla gece yürüyüşü yapılarak; kahvehanelere gidilmiş ve protez bir bakış açısı sağlanmıştır.

2. Çocuk gelişimi için çeşitli etkinlikler düzenlenerek; sağlıklı bireyler haline getirilmesi için çalışmalar ve projeler hazırlanmıştır.

-2010 yılından itibaren 'Çocuklar Özgürdür ve Sokak Oyunlarıyla Büyür' projesi kaleme alınarak; Belediye ile iş birliği protokolü çerçevesinde 23 Nisan haftasında çocuk şenlikleri düzenlenerek unutulmuş çocuk sokak oyunları hatırlatılmıştır.

-AÇEV ile görüşmeler yapılmış ve Anne-Baba ve Çocuk iletişimine ilişkin olarak eğitim programları düzenlenmiştir.

-Dünya Süt Gününde sütün önemine vurgu yapmak için sokakta süt dağıtımı yapılarak faydaları anlatılmıştır.

-Çocuk istismarına ilişkin olarak bilinçlendirmeler ve farkındalıklar ortaya konulmaya çaba sarf edilmiştir.

- Köy çocuklarına gezici tiyatrolar götürülmüş ve çocukların tiyatro ile buluşması sağlanmıştır.

-Çocuklara ve gençlere üniversite sınavları kapsamında 'Hızlı Okuma Teknikleri' dersleri verilmiştir.

-Gençleri ve çocukları uyuşturucudan uzak tutmak ve uyuşturucu ile mücadele konusunda anne babaları bilinçlendirmek adına ilçe emniyet müdürlüğü, kent konseyi ile konferans düzenlenmiştir.

-Çocuklar için Selçuk Belediyesine hazırladığım, 'Kitap ve Oyuncak Kumbarası' projem kapsamında kumbara oluşturulmuş ve toplanan oyuncaklar ve kitaplar çeşitli ihtiyaç bölgelerine gönderilmiştir.

3. Engelli vatandaşların toplum içinde yaşayabilmesi ve gelişimlerine katkı koymak adına gelenekselleşen etkinlikler yapılmıştır. Amaç engelli vatandaşlarla bir arada yaşayabileceğimizin kanıtıdır.

-Bu noktada engelli vatandaşlarımız ile çocuklarımız bir araya getirerek iletişim kurmaları sağlanmış ve daha çocukluk döneminde engellileri çocuklarımızın kabul etmesi ortak etkileşime dahil olmaları sağlanmıştır. 

-Her yıl gelenekselleşen şekilde Goncagül Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte Selçuk'ta bulunan engellilerle bir araya gelinerek; yılbaşı kutlamaları ve imece şekilde elde ettiğimiz hediyelerimiz dağıtılmış, engelli çocuklarımızın da yılbaşı heycanı yaşaması sağlanmıştır.

-Yine her yıl gelenekselleşen hale getirilen 'ÇOCUKLAR ENGEL TANIMAZ' projem kapsamında engelli çocuklarımız ve diğer çocuklarımız bir araya getirilerek özel 23 Nisan kutlamaları yapılmıştır.

Tüm bu ve benzeri çalışmaların tamamımın esas amacı; geleneklerinden uzaklaşmayan, kendi hürriyetini, Atatürk ve Cumhuriyet değerlerini bilen ve kendi haklarına sahip çıkarak; ruhsal ve fiziksel sağlığa yönelik olarak bilinç düzeyini arttırarak; hükümetin yanlış politikalarından ve kaybolan değerlerinin farkına vardırmak olmuştur.

Bunun haricinde; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Kızılay ve Türk Hava Kurumu üyeliklerim bulunmaktadır. Basın Odası
Galeri
Basında Biz
©2019 Filiz Ceritoğlu SENGEL. All Rights Reserved
Designed by Konseptiz